Palubky a dřevo - naše hobby

Ošetření palubek

Palubky je nutné ošetřit proti povětrnostním vlivům, a to v interiéru i v exteriéru. Palubky použité venku ovšem vyžadují důkladnější a kvalitnější ošetření, nežli palubky v domě nebo bytě.

Neošetřené palubky snadno podlehnou nátlaku všemožných vnějších vlivů. Snadněji se na nich zabydlí plíseň a ve vnějším prostředí rychle zčernají. Tato čerň se dá obrousit, nicméně vniká poměrně hluboko do dřeva a renovace broušením není zrovna snadná záležitost.

Ošetření podlahy

Podlahy natřete elastickým lakem, určeným výhradně k ochraně a úpravě podlah z měkkého dřeva. Při lakování je třeba dávat pozor, aby lak neslepil palubky k sobě. Tím byste se dostali do nežádoucí situace popsané v minulém odstavci.

Podlahy venkovní v žádném případě nelakujte, ale ošetřete penetračním nátěrem a lazurou. V důsledku výrazných změn teplot, deště a sněhu pracuje dřevo v exteriéru mnohem více, než dřevo instalované v bytě či domě, kde teplota nekolísá tolik.

Ošetření palubek použitých v domě či bytě

Na rozdíl od palubek umístěných venku, lze vnitřní palubky ošetřit lakem. Vnitřní palubky totiž nejsou vystaveny dešti ani přímému slunci, a díky tomu lak nezačne praskat. Lak samozřejmě nanášíme jen na lícovou stranu. Lakováním v podstatě zabraňujete dřevu dýchat. Pokud je jedna strana (rubová) nenalakována, mohou palubky touto stranou vypouštět vlhkost, neboť při umístění v interiéru budou ještě nějakou dobu vysychat.

Těsně před finale - Montáž palubek Obložení palubkami

Rubovou stranu doporučujeme ošetřit lazurou s obsahem ochranných látek zabraňujících vzniku plísní a hub, zvláště v místech, kde mají zdi tendenci vlhnout. Pod lak není zpravidla nutné používat penetraci. Mezi nátěry je ovšem dobré dřevo vždy zbrousit jemným smirkovým papírem o hrubosti minimálně 100-120. Dřevo takzvaně „pouští chlup“, přebroušením každé vrstvy laku (mimo té poslední) dosáhnete naprosto hladkého povrchu, který bude možno snadno otírat hadříkem, bez zadrhávání.

Ošetření palubek v exteriéru

Palubky použité v exteriéru nelze v žádném případě lakovat, ošetřují se lazurou. Lak je sice lepší ochranou proti mechanickému poškození, ovšem ve vnějším prostředí vám rychle popraská a způsobní více škody než užitku. Pamatujte si, že ani ten nejlepší lak se nehodí na ošetření dřeva instalovaného venku!

Palubky je třeba před lazurováním napustit penetračním nátěrem. Penetrace prodlouží trvanlivost lazury a ušetří vám spoustu práce při následné péči o vaše dřevěné dílo. Penetrační nátěr se provádí v jedné až dvou vrstvách podle zvolené značky. Po zaschnutí penetračního nátěru lze přistoupit k nátěru lazurou.

Příznivci přírodní barvy dřeva jistě rádi sáhnou po bezbarvé lazuře. Ovšem nátěr palubek, a obecně dřeva umístěného venku, bezbarvým mořidlem má svoje úskalí. Absence pigmentu (barevné složky) znamená daleko menší odolnost nátěru proti povětrnostním vlivům, především slunci, dešti a sněhu. Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.

Rovněž se vyplatí zakoupit dražší kvalitnější lazuru. Mimo lepší ochrany a delší trvanlivosti se lépe vybírá i barva. Kvalitní mořidla lépe odpovídají barvě zobrazené ve vzorníku a tuto barvu si také spolehlivě udrží i v čase.

Některé lazury obsahují ochranné prostředky proti plísním, houbám a hmyzu. Pro venkovní použití jsou tyto nejlepší.

Fotografie použity se svolením serveru Český Kutil

Ceník

Ceník palubky / PDF
Provozovatel
Bios, s.r.o.
E-mail: info@biosdobris.cz

U Pivovaru 1898
263 01 Dobříš
IČO: 00670081
DIČ: CZ00670081
O BIOS, s.r.o.

Vyrábíme a dodáváme dřevěné střešní příhradové vazníky se styčníkovými deskami s prolisovanými trny, tesařsky vázané krovy a střešní konstrukce.

Zajišťujeme

Prodáváme

Nově eshop: Dřevoprodej Dobříš

Doporučujeme:

Garážová vrata